Š.g. 26. februārī veiksmīgi noslēdzies Ķemeros, “Meža mājā” rīkotais projekta “LIFE Ekosistēmu pakalpojumi” ievadseminārs „Ekosistēmu pakalpojumu novērtēšanas loma ilgtspējīgā teritoriju pārvaldībā”. Semināru rīkoja Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar projekta partneriem - biedrību „Baltijas krasti” un Saulkrastu novada pašvaldību.
Ekosistēmu pakalpojumu pieeja apraksta ieguvumus, ko cilvēki gūst no dabas resursiem. Daba cilvēcei nodrošina plašu pakalpojumu klāstu, kas nodrošina cilvēku pastāvēšanu. Savukārt, ekosistēmu pakalpojumu novērtēšana nozīmē dabas, vides, kultūras, vēstures, sociālo un ekonomisko aspektu izteikšanu monetārās vērtībās un savstarpēju salīdzināšanu, tādējādi sniedzot atbalstu teritoriju attīstības plānošanas procesā. Lai arī Latvijā ekosistēmu pakalpojumu novērtēšana ir jaunums, daudzviet Eiropā un ASV ekosistēmu pakalpojumu novērtējums ir būtiska lēmumu pieņemšanas sastāvdaļa, palīdzot pieņemt ilgtspējīgus lēmumus. „LIFE Ekosistēmu pakalpojumi” projekts ir viens no pirmajiem, kas aizsāk ekosistēmu pakalpojumu metodes izpēti un pielietošanu Latvijā.
Semināra laikā projekta vadītāja Sintija Kordule un vides ekonomiste Līga Brūniņa klātesošos iepazīstināja ar projekta mērķiem, uzdevumiem un sagaidāmajiem rezultātiem, kā arī ar projektā plānotās ekosistēmu pakalpojumu metodikas izstrādi un aprobēšanu divās pilotteritorijās – Saulkrastos un Jaunķemeros. Savukārt, Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Pierīgas reģionālās administrācijas vadītājs Andris Širovs iepazīstināja ar ekosistēmu pakalpojumu jēdzienu un ekosistēmu novērtēšanas principiem. Vides risinājumu institūta pārstāvis Uģis Rotbergs pastāstīja par ilgtspējīgas attīstības izaicinājumiem, skaidrojot dabas resursu globālos degradācijas iemeslus un iespējas uzlabot situāciju, bet DAP pārstāve Gunta Gabrāne iepazīstināja ar "Starpvaldību bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu pakalpojumu zinātnes-politikas platformas” (IPBES) sanāksmes rezultātiem.
Semināra otrajā daļā pasākuma dalībnieki paši iejutās teritoriju plānotāju lomās un izlozējot konkrēta objekta nosaukumu, plānoja tā izveidi maksimāli ilgtspējīgā veidā, sabalansējot vides, sociālās un ekonomiskās intereses. Noslēgumā dalībnieki devās apskatīt projekta pilotteritoriju Jaunķemeros.
Seminārā piedalījās piekrastes pašvaldību pārstāvji, teritoriju attīstības plānošanas profesionāļi, dabas aizsardzības valsts un nevalstisko organizāciju pārstāvji un uzņēmēji.
PREZENTĀCIJAS
FOTO GALERIJA
Seminārs organizēts LIFE + programmas līdzfinansētā projekta nr. LIFE13 ENV/LV/000839 "Ekosistēmu un to sniegto pakalpojumu novērtējuma pieejas pielietojums dabas daudzveidības aizsardzībā un pārvaldībā"jeb "LIFE Ekosistēmu pakalpojumi" ietvaros. Projektu īsteno Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar biedrību “Baltijas krasti” un Saulkrastu novada pašvaldību. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība un Latvijas vides aizsardzības fonds.