Š.g. 14. jūlijā projekta "LIFE Ekosistēmu pakalpojumi" pārstāve Rita Arāja tikās ar Eiroparku Federācijas Jauno reindžeru programmas vadītājiem un dalībniekiem no visas Eiropas.
Šogad Jauno reindžeru programmas nometne tika rīkota Latvijā un nometnes ietvaros programmas dalībnieki - jaunieši un viņu mentori no dažādām Eiropas valstīm, tostarp arī Latvijas un Igaunijas, nedēļas garumā piedalījās dažādās aktivitātēs un smēlās zināšanas par dabas aizsardzību.
Tikšanās laikā projekta "LIFE Ekosistēmu pakalpojumi" pārstāve Eiroparku Federācijas Jauno reindžeru nometnes dalībniekiem novadīja izglītojošu nodarbību un ekskursiju pa Balto kāpu, kuras laikā tika stāstīts par projekta darbībām un nākotnē plānotajām aktivitātēm, kā arī jaunieši iepazīstināti ar apkārtnes dabas vērtībām.
Ekskursijas otrajā daļā jauniešiem vienkāršā valodā tika pastāstīts par ekosistēmu pakalpojumu pieeju, ekosistēmu pakalpojumu iedalījumu un šīs pieejas izmantošanas iespējām. Pēc tam jauniešiem tika izdalītas 3 projekta ietvaros tapušās darba lapas, kuras jaunieši pildīja pa pāriem. Darba lapu aizpildīšanā nemitīgi tika sniegtas konsultācijas, jo jauniešiem ekosistēmu pakalpojumu tēma bija sveša un nezināma. Darba lapu aizpildes beigās jaunieši tika aicināti prezentēt savas atbildes. Drosmīgākie prezentētāji saņēma nelielas piemiņas balviņas – USB flešus ar īsfilmām par Latvijas dabu.
Kopumā jaunieši atzina, ka darba lapas aizpildīt bija interesanti un aizraujoši un no šāda skatpunkta viņi par dabas vērtībām iepriekš nebija domājuši.
Nodarbība dabā, izmantojot darba lapas, ir efektīvs veids, kā iepazīstināt jauniešu mērķauditoriju ar ekosistēmu pakalpojumu tēmu.
Jauno reindžeru mentori atzina projektā izstrādātās darba lapas par ļoti interesantām, lietderīgām un vēlējās tās saņemt lietošanai savās valstīs. Darba lapas pēc nodarbības tika elektroniski nosūtītas visiem jauniešu mentoriem.
Jauno reindžeru mentori arīdzan atzina, ka ekosistēmu pakalpojumu temats ir jaunums arī priekš viņiem un, ka esošā pieeja, kā arī darba lapu salīdzinoši neparastie uzdevumi ir ārkārtīgi interesanti un ļauj uz dabas vērtībām palūkoties no pavisam cita, nepierasta skatpunkta.
Pieredzes apmaiņa ar Eiroparku Federāciju uzsākta jau 2015. gadā, kad projekta pārstāvji viesojās pie Eiroparku Federācijas zinātnieces un ekspertes Katjas Artztas Vācijā, lai smeltos zināšanas par ekosistēmu pakalpojumiem un sabiedrības izglītošanu šajā jomā Vācijā.
Pieredzes apmaiņa īstenota LIFE + programmas līdzfinansētā projekta nr. LIFE13 ENV/LV/000839 "Ekosistēmu un to sniegto pakalpojumu novērtējuma pieejas pielietojums dabas daudzveidības aizsardzībā un pārvaldībā" jeb "LIFE Ekosistēmu pakalpojumi" ietvaros. Projektu īsteno Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar biedrību “Baltijas krasti” un Saulkrastu novada pašvaldību. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība un Latvijas vides aizsardzības fonds.