Projekta pārstāvji no biedrības „Baltijas krasti” piedalījās starptautiskajā izstādē WASSER BERLIN INTERNATIONAL 2015 un seminārā “International Workshop On Coastal Ecosystem Services at the Land-Sea Interface”, kas no 22. līdz 25. martam norisinājās Vācijas pilsētā Ķīlē.
Izstādes WASSER BERLIN INTERNATIONAL 2015 tika noskaidroti jaunākie zaļās infrastruktūras risinājumi plūdu un ūdens piesārņojuma novēršanai u.c. Biedrības „Baltijas krasti” pārstāves L.Brūniņas seminārā iegūtā atziņa: “Klimata izmaiņu rezultātā reizē ar jūras ūdens līmeņa celšanos arī plūdi notiek biežāk, līdz ar to politiķiem un lēmējvarai ir ļoti svarīgi saprast plūdu mazināšanas pasākumu izmaksas, lai izvēlētos vispareizāko ilgtermiņa plānošanu konkrētajā pašvaldībā un reģionā".
Semināra “International Workshop On Coastal Ecosystem Services at the Land-Sea Interface” programmas ietvaros Ķīlē, uzklausot vairāk kā 20 prezentācijas un piedaloties 2 ekspertu tematiskajās darba grupās, tika noskaidrots Čīles, Kenijas, ES dalībvalstu zinātnieku viedoklis par ekosistēmu pakalpojumu novērtēšanu un kartēšanu starptautiskā līmenī.
Kā galvenie secinājumi ir jāmin nepieciešamība pašlaik nošķirt ekosistēmu pakalpojumu vērtību no to sniegto iegūstamo labumu izmaksu aprēķina. Joprojām ES valstīs ir neskaidri indikatori un kritēriji, kādus piemērot ekosistēmu pakalpojumu kartēšanā, jo nav iespējams definēt ekosistēmu pakalpojumu izmantošanas gala mērķus globālā līmenī. Tāpat ir ļoti sarežģīti izprast sociālās nišas ietekmi uz ekosistēmu pakalpojumu novērtēšanu, sevišķi skatot to sasaistē ar ekonomisko attīstību.
Jāuzsver aktīvāko ES valstu – Vācijas, Nīderlandes, Itālijas, Portugāles – detalizēti iegūtie dati par ekosistēmu pakalpojumu kartēšanu, kas ļauj šīm valstīm veikt precīzākus ekonomiskos aprēķinus, tomēr attiecībā uz sociālo vajadzību novērtējumu šo valstu pārstāvji nav vēl raduši risinājumu. Tāpēc viens no projekta „LIFE Ekosistēmu pakalpojumi” izaicinājumiem ir iestrādāt sociālās vajadzības ekosistēmu pakalpojumu novērtējuma rīka izstrādē.
Jāpiezīmē, ka Latvijas piekrastes aizsardzības vājā puse ir mērķu stingras prioritizācijas trūkums. Piemēram, Nīderlandei prioritāra ir drošība, Itālijai – ekonomiskā sabalansētība starp dažādām interesēm, Apvienotajai Karalistei – ilgtermiņa ekonomiskā attīstība.
Kopumā brauciena laikā iegūti vērtīgi kontakti un zināšanas, kā arī gūts apstiprinājums, ka projekta „LIFE Ekosistēmu pakalpojumi” rezultātos ieinteresēti vairāku valstu zinātnieki.
Dalība pasākumā nodrošināta LIFE + programmas līdzfinansētā projekta nr. LIFE13 ENV/LV/000839 "Ekosistēmu un to sniegto pakalpojumu novērtējuma pieejas pielietojums dabas daudzveidības aizsardzībā un pārvaldībā"jeb "LIFE Ekosistēmu pakalpojumi" ietvaros. Projektu īsteno Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar biedrību “Baltijas krasti” un Saulkrastu novada pašvaldību. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība un Latvijas vides aizsardzības fonds.