27.09.16 0 Apmeklēta starptautiska konference par ekosistēmu pakalpojumu tēmu


Projekta “LIFE Ekosistēmu pakalpojumi” pārstāvji laika posmā no 19. līdz 23. septembrim piedalījās starptautiskā konferencē par ekosistēmu pakalpojumu tēmu Helping nature to help us”. Konference norisinājās Beļģijā, Antverpenē, Antverpenes universitātes (University of Antverpen) telpās.

Konference tika veltīta svarīgajai veselīgas ekosistēmas lomai cilvēka labklājībā un dabas aizsardzībā. Tēma “Helping nature to help us” jeb “Palīdzam dabai, lai tā palīdzētu mums” ieskicē savstarpējo saikni starp cilvēku un dabas vidi, kas cilvēkam nemitīgi nodrošina ekosistēmu pakalpojumus.

Konference ir lielākais šāda mēroga pasākums, kas viscaur veltīts ekosistēmu pakalpojumu tematam 2016. gadā. Kopumā 60 sesijās konference vienkopus pulcināja vairāk nekā 600 pārstāvjus - zinātniekus, praktiķus no valsts, nevalstiskā un biznesa sektora, kas dalījās ar jaunāko pētījumu rezultātiem un pieredzi ekosistēmu pakalpojumu jomā.

Projekta “LIFE Ekosistēmu pakalpojumi” vadītāja Inga Hoņavko uzstājās LIFE programmas sesijā, kur prezentēja projekta galvenos mērķus, ieceres un plānotos rezultātus, kā arī līdzšinējo veikumu. Konferences ietvaros, atsevišķā filmu sesijā tika prezentētas arī projekta “LIFE Ekosistēmu pakalpojumi” tapušās īsfilmas.

Divās no konferences dienām norisinājās stendu referātu sesijas, kuru laikā konferences dalībnieki prezentēja jaunākos atklājumus un pieejas projektos, zinātniskajos darbos un praksē utt. Arī projekta “LIFE Ekosistēmu pakalpojumi” pārstāvji no Dabas aizsardzības pārvaldes un Saulkrastu novada pašvaldības prezentēja divus stendu referātus – par projektā veiktās kartēšanas rezultātiem Saulkrastu un Jaunķemeru pilotteritorijās un par jaunizveidotajiem vides objektiem un labiekārtojumu Saulkrastos pie Baltās kāpas.

Ekosistēmu pakalpojumu tematiskās izstādes (Ecosystem Services Fair) laikā dažādi projekti un organizācijas prezentēja savu darbību un piedāvāja sagatavotos materiālus. Arī projekta “LIFE Ekosistēmu pakalpojumi” materiāli – USB zibatmiņas ar īsfilmām, atstarotāji un uzlīmes, bija pieejami LIFE programmas stendā.

Tematiskās izstādes laikā bija pieejama informācija par tādām tēmām kā: bišu monitorings un vide; Biobloki – unikālas purva ainavas aizsardzība, pārveidojot velēnu par vērtīgu celtniecības materiālu; ilgtermiņa pētījums par dabas daudzveidības un ekosistēmu pakalpojumu funkcijām; dabas daudzveidība un ainava; zaļā infrastruktūra: uz vides materiāliem balstīti risinājumi ilgtspējīgu, veselīgu pilsētu attīstībai; augsnes bioloģija uņ ekosistēmu pakalpojumi, ieguvumu maksimizēšana no ūdenstilpēm, izmantojot nopelnītos resursus; Ecometrica: platforma, kur publicēt un dalīties ar teritoriju plānošanas datiem ekosistēmu pakalpojumu jomā, tā uzlabojot lēmumu pieņemšanu; ekosistēmu pakalpojumu kartēšana, metodes u.c.

Tāpat konferencē tika prezentēti dažādi ekosistēmu pakalpojumu novērtēšanas modeļi, nākotnes attīstības moduļi un scenāriji līdz par 2050. gadam. Tika reklamēta arī jauna platforma - OPPLA, kas vienkopus apvieno ekosistēmu pakalpojumu jaunākās atziņas un prakses.

Kopumā pēc konferences jāsecina, ka Eiropā šobrīd aktīvi tiek meklētas dažādas pieejas, kā ekosistēmu pakalpojumu tēmu integrēt vietējā ekonomikā, jo, lai gan ekosistēmu pakalpojumu tēma Eiropas līmeņa dienaskārtībā ir jau 10 gadus, joprojām pastāv sociāli un politiski izaicinājumi šīs pieejas integrēšanai praksē – politikā, nacionālajā likumdošanā, teritoriju plānošanā, lauksaimniecībā, zivsaimniecībā un arīdzan mediju dienaskārtībā. Secināts arī, ka Latvija šobrīd ekosistēmu pakalpojumu jomā vēl tikai ir sākumstadijā un mums vēl priekšā daudz darāmā.

Konferenci organizēja Eiropas līmeņa projekti – Ecosystem Services partnership (ESP), Operationalisation for Natural Capital and Ecosystem Services (OpenNESS) , Ecosystem Science for Policy&Practice (OPERA) un Planning for Ecosystem Services (ECOPLAN).

Konferencē pārrunātais tika atspoguļots arī sociālajos tīklos Facebook un Twitter, izmantojot tēmturi #ESconfEU.

Šis bija otrais no kopumā diviem projekta “LIFE Ekosistēmu pakalpojumi” ietvaros paredzētajiem pieredzes apmaiņas braucieniem, kas plānoti, lai smeltos jaunas zināšanas un praktiskus piemērus par ekosistēmu pakalpojumiem ārvalstīs, kā arī iepazīstinātu satarptautisko sabiedrību ar projekta aktivitātēm un rezultātiem.

FOTO GALERIJA

Pieredzes apmaiņas brauciens īstenots LIFE + programmas līdzfinansētā projekta nr. LIFE13 ENV/LV/000839 "Ekosistēmu un to sniegto pakalpojumu novērtējuma pieejas pielietojums dabas daudzveidības aizsardzībā un pārvaldībā" jeb "LIFE Ekosistēmu pakalpojumi" ietvaros. Projektu īsteno Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar biedrību “Baltijas krasti” un Saulkrastu novada pašvaldību. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība un Latvijas vides aizsardzības fonds.



Pasākumu kalendārs

     Janvāris 2025     
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.